Porozumienie o utworzeniu Związku Transgranicznego Euroregion Bug z dnia 29 września 1995 roku
POROZUMIENIE
O UTWORZENIU ZWIĄZKU TRANSGRANICZNEGO „EUROREGION BUG”
Podpisane w Łucku w dniu 29 września 1995 roku.
Niżej wymienieni Członkowie – Założyciele Związku, zwani dalej „Stronami”:
Strona polska reprezentowana przez: – wojewodów chełmskiego, lubelskiego, tarnobrzeskiego i zamojskiego, działających w porozumieniu z zainteresowanymi samorządami lokalnymi województw chełmskiego, lubelskiego, tarnobrzeskiego i zamojskiego,
Strona ukraińska reprezentowana przez: – Przewodniczącego Wołyńskiej Rady Obwodowej, działającego w imieniu organów administracji rządowej i samorządowej.
kierując się pragnieniem swobodnego zrzeszania się i współpracy narodów Europy na zasadach tradycyjnych wartości demokratycznych, wolności rynkowej i współpracy gospodarczej w obszarach przygranicznych, działając zgodnie z ustawodawstwem wewnętrznym własnego państwa i swoimi kompetencjami oraz mając na uwadze Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o współpracy międzyregionalnej z dnia 24 maja 1993 roku, a także Europejską Konwencją Ramową o współpracy transgranicznej między wspólnotami i władzami terytorialnymi z dnia 21 maja 1980 roku postanowiły co następuje:
§1
Utworzą Związek Transgraniczny pod nazwą „Euroregion Bug” zwany dalej „Związkiem”.
Siedzibą Związku są po Stronie polskiej miasto Chełm, po Stronie ukraińskiej miasto Łuck.
Strony postanawiają, że Związek ma charakter otwarty dla wspólnot lokalnych i władz terytorialnych, w tym również państw trzecich.
§2
Głównym celem Porozumienia jest tworzenie warunków rozwoju społeczno-gospodarczego i współpracy naukowo-kulturalnej w obszarach przygranicznych sąsiadujących państw.
Cele, zadania oraz strukturę organizacyjną Związku określa Statut, stanowiący integralną część niniejszego Porozumienia.
§3
Porozumienie niniejsze wchodzi w życie z dniem podpisania.
W przypadku istnienia przewidzianego w prawie krajowym jednej ze Stron wymogu zatwierdzenia niniejszego Porozumienia przez odpowiednie władze, Strona ta wystąpi w tej sprawie do tychże władz.
Porozumienie sporządzono w dwóch egzemplarzach, w językach polskim i ukraińskim, przy czym oba teksty maja jednakową moc prawną.
Sporządzono w Łucku, dnia 29 września 1995 roku.
W imieniu Strony Polskiej
Wojewoda Chełmski,
Wojewoda Lubelski,
Wojewoda Tarnobrzeski,
Wojewoda Zamojski
W imieniu Strony Ukraińskiej
Przewodniczący Wołyńskiej Obwodowej Rady,
Przewodniczący Wołyńskiej Administracji Państwowej