Akcja „Bezpieczny Pieszy”, która odbyła się 12 listopada 2019 roku w Hrubieszowie była wyjątkowa, całkowicie inna od wszystkich dotychczasowych. Pomysł na nią miała Burmistrz Hrubieszowa – Marta Majewska. Zaprosiła wszystkie klasy pierwsze do Hrubieszowskiego Domu Kultury. Przestronna, wygodna sala widowiskowa i … niemal 190 dzieci z opiekunami.

Była trema. Akcję wymyśliliśmy jako kameralne spotkania z dziećmi w gminach, by rozmawiać z nimi niemal indywidualnie. Wszystkie obawy okazały się nieuzasadnione, dzięki dwojgu nietuzinkowym policjantom: Naczelnikowi Wydziału Ruchu Drogowego – Pawłowi Gruszce i Edycie Krystkowiak. Był też ktoś, kto towarzyszył Policjantom i wywoływał głośny entuzjazm dzieci – lew Leon. Dzieci też okazały się otwarte, chętne do udziału, zaangażowane i wesołe. Opowiedzieliśmy dzieciom o realizowanym projekcie i udziale OSP w systemie bezpieczeństwa. O zasadach bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym w mieście, poza miastem, w dzień i po zmroku w niezwyklej formie opowiadali funkcjonariusze Komendy Powiatowej. Świetnie się przy tym z dziećmi bawili na scenie i widowni. Były scenki do odgrywania, quizy, na koniec podsumowanie i rozdanie gadżetów. Wszyscy wyszliśmy z sali widowiskowej uwiedzeni atmosferą, jaką zbudowały tym razem … dzieci.

Ogromne podziękowania dla Pani Burmistrz za pomysł i zorganizowanie spotkania. Wielkie ukłony dla Hrubieszowskiego Domu Kultury za udostępnienie sali i obsługę techniczną. Podziękowania dla wszystkich dzieci i Policjantów. Długo tego spotkania nie zapomnimy.