Polsko-Ukraińskie Warsztaty Sztuki Ludowej

Siedlisko Sobibór, 20.09.2014r.

W sobotę 20 września 2014 r. , w Siedlisku Sobibór odbyły się kolejne Polsko-Ukraińskie Warsztaty Sztuki Ludowej "Nadbużańskie pogranicze kultury, tradycji i narodów", zorganizowane w ramach mikroprojektu „Folklor i sztuka ludowa nadbużańskiego pogranicza”, realizowanego przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś – Ukraina 2007 – 2013, Projekt Parasolowy pt. „Kultura pogranicza pomostem integracji społeczności lokalnych w Euroregionie Bug”. Tematyką warsztatów była rzeźba i malarstwo ludowe. Ich uczestnikami byli amatorzy z gminy Włodawa oraz Rejonu Szackiego – partnera mikroprojektu. Warsztaty prowadziła Agnieszka Kuryłowicz. Artystka od kilku lat jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. J. Kalinowskiego, gdzie pełni funkcję sekretarza stowarzyszenia. Bierze czynny udział w warsztatach, plenerach i wystawach, oraz innych przedsięwzięciach tego typu na terenie kraju. Tworzy głównie w technice olejnej, na płótnie i desce, jej prace posiadają indywidualny charakter i specyficzną atmosferę wciągającą w swój świat odbiorcę, widać w nich świeżość spojrzenia na otaczającą rzeczywistość i dostrzeganie detali, które ją tworzą. Ma na swoim koncie kilka wystaw zbiorowych i indywidualnych. Obrazy artystki znajdują się w wielu domach na terenie kraju jak i zagranicą.

Uczestnicy warsztatów spróbowali swoich umiejętności w tworzeniu obrazów technikami - akwarela i pastel, oraz rzeźb w glinie i gipsie. Powstałe dzieła można obejrzeć w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Włodawa.

Warsztaty Sztuki Ludowej są już ostatnim wydarzeniem na terenie gminy Włodawa, organizowanym w ramach mikroprojektu „Folklor i sztuka ludowa nadbużańskiego pogranicza”. Kolejne wydarzenia - Jarmark Folkloru Nadbużańskiego oraz seminarium podsumowujące mikroprojektu, odbędą się w Szacku na Ukrainie.