kontakt » sekretariat@euroregionbug.pl

  • Euroregion Bug

    Ku rozwojowi
  • EUROREGION BUG

    Razem wspólną drogą
  • EUROREGION BUG

    Piękno natury
prev next

Wizyta przedstawicieli sektora rolnictwa z Mołdawii

W dniach 24-30 sierpnia 2014 r. gościliśmy delegację przedstawicieli mołdawskich rolników, przedsiębiorców i pracowników otoczenia instytucjonalnego rolnictwa w ramach wizyty studyjnej w województwie lubelskim. Wizyta została zorganizowana w ramach projektu finansowanego z Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pt. Study Tours to Poland, realizowanego przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu. Jej celem było zaprezentowanie polskiego doświadczenia w rozwoju rolnictwa po zmianie ustroju politycznego i gospodarczego w Polsce oraz form i kierunków rozwoju polskiego rolnictwa w celu zastosowania zdobytej wiedzy w Mołdawii.

W trakcie wizyty studyjnej zostały przedstawione następujące tematy: tradycyjna forma przedsiębiorczości rolnej w postaci spółdzielni, nowa forma przedsiębiorczości rolnej w postaci grup producentów oraz prywatny kapitał polski i zagraniczny w rolnictwie i przetwórstwie, sprzedaż produkcji rolnej na rynkach wewnętrznych i zewnętrznych, szeroko rozumiany temat agroturystyki. Istotnym segmentem wizyty było zagadnienie wpływu funduszy unijnych na rozwój rolnictwa w Polce.

5.JPG2.JPG3.JPG4.JPG1.JPG

Bogaty program obejmował spotkania z przedstawicielami różnego rodzaju działalności produkcyjnej i spożywczo-przetwórczej, połączone z wizytą w gospodarstwach rolnych i zakładach przemysłowych (Spółdzielnia Mleczarska „Bieluch” w Chełmie, Ybbstaler Fruit Polska Sp. z o.o. – producent koncentratów owocowych, Farma Suchekownaty – Pieńków, Zrzeszenie Producentów Owoców i Warzyw SAD-POL k. Wisznic, Lubelski Rynek Hurtowy S.A. w Elizówce, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Zagroda – produkcja i dystrybucja wędlin tradycyjnych).

Odbyły się też spotkania informacyjne w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie z przedstawicielami Departamentu Rolnictwa i Środowiska i Departamentu Koordynacji Projektów Europejskich oraz z dyrektorem Lubelskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przedstawicielem Zespołu Doradztwa Rolniczego w Chełmie i Bialskopodlaskiej LGD.

1.JPG5.JPG2.JPG3.JPG4.JPG

Wizycie studyjnej towarzyszył bogaty program kulturalny. Goście zwiedzili Zabytkową Kopalnie Kredy i Bazylikę NMP w Chełmie, Klasztor Prawosławny w Jabłecznej,  Sanktuarium Matki Boskiej Kodeńskiej w Kodniu, Państwowe muzeum na Majdanku, odbyli wycieczkę po Starym Mieście w Lublinie oraz zwiedzili Kazimierz Dolny nad Wisłą.

logostp

Projekt sfinansowany w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pt. Study Tours to Poland, realizowanego przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu

Nasi partnerzy