5 grudnia 2024 r. w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach, odbyła się uroczysta Gala podsumowująca II Edycję Konkursu „Miejsce z klimatem”. To wyjątkowe dla nas wydarzenie zwieńczyło tegoroczne starania o kształtowanie tożsamości marki Nadbużański Park Klimatyczny, promowanie nadbużańskich terenów i popularyzowanie ich jako miejsc wypoczynku. Wierzymy, że kolejna edycja konkursu pomoże jeszcze bardziej rozreklamować różnorodne miejsca i usługi nadbużańskiej turystyki (kulturowej, przyrodniczej, edukacyjnej i sportowo-rekreacyjnej), rozsławi wyjątkowe walory regionu i przyczyni się do poprawy wizerunku terenów nadbużańskich.
Podczas II Edycji konkursu wyłoniono dwudziestu niezwykłych Laureatów
- Brama Kryłow to neogotycki zabytek z 1876 roku, pełniący obecnie rolę centrum kulturalnego. Odbywają się tam koncerty, warsztaty i wydarzenia artystyczne. Otoczona zabytkową aleją kasztanową, stanowi malownicze miejsce sprzyjające zarówno refleksji, jak i integracji społecznej, przyciągając turystów i mieszkańców. Obiekt ten jest siedzibą Fundacji Brama. Fundacja aktywnie działa na rzecz rewitalizacji i promocjo dziedzictwa kulturowego regionu, organizując liczne wydarzenia, warsztaty, koncerty oraz wystawy rękodzieła lokalnych twórców. Brama Kryłów stała się miejscem spotkań dla społeczności lokalnej i turystów, oferując unikalne doświadczenia w malowniczym otoczeniu. Brama Kryłów to jest miejsce, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie.
- Międzynarodowe Dni Jakuba Wędrowycza to trzydniowy festiwal fantastyki, organizowany od 2006 roku, który powstał na cześć bohatera literackiego wykreowanego przez pisarza Andrzeja Pilipiuka. Festiwal łączy prelekcje autorskie, konkursy, gry terenowe oraz pokazy rzemiosła artystycznego. Wydarzenie obejmuje również historyczne rekonstrukcje życia XVII-wiecznego, koncerty oraz liczne atrakcje kulturalne, promując region wśród miłośników literatury i historii. Dni Jakuba Wędrowicza z roku na rok przyciągają coraz więcej uczestników z całej Polski i Europy.
- Wieś Majdan Ostrowski to piękna wieś położona na Wyżynie Lubelskiej, powiat chełmski, gmina Wojsławice. Urokliwe miejsce na wypoczynek, dziewicza przyroda, cisza, z dala od ruchliwych tras komunikacyjnych. Położona na 3 górach, otoczona lasem, poprzycinana wąwozami lessowymi. Na terenie wsi znajduje się 4 kilometrowy Szlak studni, którego atrakcją są: starodawna studnia z żurawiem, altana przy studni, gdzie można odpocząć przy ognisku lub grillu. W nowo otwartym Centrum Integracji Kołowrotek można miło spędzić czas przy kominku. W pobliżu wsi znajduje się cmentarz z okresu I wojny światowej, trakt napoleoński, pozostałości okopów i fortyfikacji. Ta wieś żyje…Tę wieś trzeba zobaczyć. Tu lato i zima są najpiękniejsze na świecie.
- Siedlisko Zenówka znajduje się w malowniczej wsi Majdan Ostrowski, ukrytej na wzgórzach wśród zieleni, pól i lasów. To tu w otoczeniu dziewiczej przyrody czeka na Ciebie miejsce, które pozwoli Ci na prawdziwy wypoczynek z dala od zgiełku miast i ruchliwych dróg. Siedlisko Zenówka to więcej niż miejsce na mapie – to przystań, gdzie możesz odnaleźć spokój, cieszyć się bliskością natury. Można pobiegać rano po rosie i rozkoszować się zapachem lawendy, mięty, rozmarynu czy też innych roniących w ogrodzie kwiatów. Wypić poranną kawę na tarasie a wieczorem przy lampce dobrego domowego wina lub kieliszku domowej nalewki upajać się widokiem na pięknie podświetlony ogród dający złudzenie krainy baśni, lub relaksować się w bani z jacuzzi pod rozgwieżdżonym niebem. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi oraz wszystkich, którzy cenią sobie ciszę i spokój.
- Dom pod lipami ma prawie 100 lat, ma tez swoja historię. Otaczająca przyroda, nieskażone środowisko, piękna okolica, odrestaurowany stary dom dziadków, zachowane stare przedmioty i drewniana sofa zrobiona przez samego dziadka Władka, piękne historie opowiadane przez babcie Bronkę i babcię Czesławę i ich przepisy na domowe wypieki i potrawy regionalne. Pięć wielkich wiekowych lip około 100 letnich, które pamiętają niejedno. Duży ogród pełen kwiatów, ziół, z dwoma altanami ogrodowymi z grillem, miejsce na ognisko, placem zabaw dla dzieci kącik z kąpielami leśnymi, miejsce na czytanie książek. Relaks w upalne dni w basenie ogrodowym i nocne seanse w bani z jacuzzi pod rozgwieżdżonym niebem. Pięknie podświetlony nocą ogród stwarza magie z „tysiąca i jednej nocy,” ranne stąpanie bosymi stopami po gęstych kroplach rosy na trawie. Siedząc na tarasie można zobaczyć skaczące zające, pasące się sarny, koziołki a nawet łosie. Dom pod Lipami znajduję się na terenie gminy Wojsławice. Piękne tereny, dziewicza przyroda, wąwozy, debry, źródełka, ścieżki edukacyjne. Fajne, przyjazne miejsce do naładowania swoich akumulatorów.
- Włodawski Dom Kultury to kulturalne serce włodawskiej społeczności, które bije nieprzerwanie od 1953 r. Prężnie działająca instytucja kultury, której misją jest tworzenie, inspirowanie i rozwijanie kulturowych kompetencji oraz wrażliwość na sztukę. Głównym kierunkiem rozwoju jest budowanie wspólnoty i czerpanie z tradycji, jednocześnie łącząc ją z nowoczesnością. Instytucja stawia na aktywne uczestniczenie w życiu społeczności, umożliwiając realizację pasji i czerpanie z kultury tego co najlepsze. To miejsce spotkań, inspiracji i twórczości słynące z dużych koncertów, znakomitych wystaw, wydarzeń kulturalnych, wybitnych artystów. To przestrzeń, która nie tylko stymuluje rozwój kulturalny, ale także buduje więzi społeczne, integruje mieszkańców i wspiera różnorodność kulturową. To centrum, które otwiera drzwi dla wszelkiego rodzaju działań artystycznych, edukacyjnych i społecznych.
- Park Podzamcze w Gminie Łęczna jest ważnym miejscem związanym z historią Łęcznej. Park Podzamcze stanowi element dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Dzięki licznym inwestycjom rewitalizacyjnym, stał się miejscem przyjaznym mieszkańcom i turystom, oferując przestrzeń do rekreacji, edukacji oraz kontaktu z naturą. Park obejmuje różnorodne obszary, takie jak ogród włoski, dawne zabudowania folwarczne oraz jednocześnie wprowadzając nowoczesne rozwiązania. Park stanowi popularne miejsce spotkań mieszkańców oraz organizacji lokalnych wydarzeń kulturalnych, sportowych i edukacyjnych.
- Gmina Miejska Hrubieszów to prawdziwy skarb na mapie turystycznej Polski, gdzie historia, kultura i natura łączą się, tworząc unikalną mieszankę atrakcji. Region ten od lat cieszy się zainteresowaniem turystów z Polski i zagranicy, którzy przyjeżdżają tu, aby zwiedzać i odpoczywać. Prócz dziedzictwa historycznego, region oferuje turystom piękne lasy, czyste powietrze oraz urokliwą rzekę Bug, która malowniczo meandruje przez region. To idealne miejsce dla miłośników przyrody oraz szukających wytchnienia z dala od miejskiego zgiełku. Zapraszamy do odkrywania uroków regionu pełnego malowniczych krajobrazów, bogatej historii, wyjątkowych zabytków i nowoczesnej infrastruktury. Ten spokojnych zakątek Polski z pewnością czeka na swoje pełne odkrycie.
- Hotel&Restauracja Gniecki to obiekt położony na wschodzie Lubelszczyzny, przy granicy z Ukrainą. Charakteryzuje się rodzinna atmosfera, ale równocześnie ciągłym dążeniem do szukania nowoczesnych rozwiązań, zarówno z zakresu kuchni, jak i obsługi gości czy części hotelowej. Obiekt posiada nowoczesne sale bankietowe, część restauracyjną z bogatym menu zaproponowanym przez szefa kuchni, jedyną w Hrubieszowie kręgielnie, sale zabaw dla dzieci, letni ogródek oraz otwarty taras na dachu. Trudny czas pandemii spowodował, że firma zaczęła szukać innych rozwiązań i wtedy zrodził się pomysł stworzenia nowej marki – Wschodni Smak opartej na regionalnych produktach, tradycyjnych recepturach, ale równocześnie wykorzystującej innowacyjnie zastosowania. Wschodni Smak zyskał uznanie wielu naszych gości.
- Uroczystości imieninowe dębu Bolko– Bolkowanie to wydarzenie organizowane przez gminę Ruda-Huta od 20 lat. Polega ono na integracji społeczności, zaangażowaniu dzieci i młodzieży do aktywnego spędzenia czasu w okresie wakacji. W trakcie Bolkowania odbywają się rajdy rowerowe, zawody sportowe dla dzieci i młodzieży, występy artystyczne: muzyki ludowej, folkowej, jazzowej, rockowej oraz liczne konkursy: „Nadbużańska Akademia Smaku” (konkurs kulinarny mający na celu odbudowanie staropolskiej kuchni i potraw charakterystycznych dla naszego regionu), na najładniejszą aranżację koca piknikowego „Odpocznij w cieniu legendy”, turniej strzelecki, quiz ekologiczny. Na uroczystości można obejrzeć wystawy m.in.: malarskie, rzeźbiarskie, wikliniarskie, z suchymi kwiatami, z kwiatami z drewna, z wyrobami garncarskimi czy delektować się potrawami przygotowanymi przez miejscowe koła gospodyń. Klimatu uroczystości dodają pokazy grup rekonstrukcyjnych takich jak: Grody Czerwieńskie, Wioska Gotów z Masłomęcza czy Rodzina Hetmana Kalinowskiego. Na zakończenie odbywa się koncert. „Bolkowanie” łączy ze sobą szeroko rozumianą kulturę jak również kulturę ludową, sport w połączeniu z rekreacją. Wszystkie działania upowszechniają i pielęgnują tradycje regionu lubelskiego.
- Ośrodek Kultury Regionalnej „Królewski Kąt” znajduję się w miejscowości Czumów położonej nad rzeką Bug. Najstarsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1400 r. Zdzisław Pohorecki, wybudował na nadbużańskiej skarpie eklektyczny pałac, w którym mieści się zgłoszone do konkursu przepiękne miejsce. Zaprojektowali go dwaj nieznani architekci włoscy. Teraz obiekt stanowi własność prywatną i adaptowany jest do celów turystyczno-wypoczynkowych (Niestety tylko jedna część obiektu). Zanim jednak do tego doszło pałacyk miał wielu użytkowników. Obecnie jeden z właścicieli dba o obiekt. Założył w nim izbę pamięci miejscowości Czumów oraz okolicy. W dworku odbywają się imprezy rodzinne – takie jak śluby. W dworku w Czumowie mieści się Gospodarstwo agroturystyczne. Gościniec Agroturystyczny „KRÓLEWSKI KĄT” swoje usługi prowadzi w części XIX-wiecznego pałacyku. Właściciel to regionalista, osoba o bogatej wiedzy historycznej, który dużo uwagi poświęca na prezentację bogactwa kulturowo-historycznego i przyrodniczego regionu hrubieszowskiego. W obiekcie znajduje się Regionalna Izba Pamięci poświęcona prof. Wiktorowi Zinowi. Izba Pamięci znajduje się na piętrze pałacu, możemy tu zobaczyć min.: 1300 książek z biblioteki profesora przekazanych przez wdowę Aleksandrę Zin, własnoręcznie napisany przez profesora życiorys, popiersie, zdjęcia z wystawy jubileuszowej oraz kolekcję jego prac. Na zakończenie zwiedzania możliwe jest wysłuchanie opowieści profesora o Hrubieszowie, mieście wielu kultur. Pałac w Czumowie stanowi również bardzo ważną cześć ścieżki przyrodniczo-historycznej „Królewski Kąt”. Ośrodek Kultury Regionalnej „Królewski Kąt” jest także współorganizatorem pikników rodzinnych oraz wielu wydarzeń kulturalnych i historycznych.
- Publiczna Szkoła Policealna „Edukacja” we Włodawie jest to szkoła wysokiego poziomu usług edukacyjnych. Jest to również miejsce, gdzie organizowane są wydarzenia kulturalne, wspierające duchową ludzką stronę, krzewiącą wartości religijne i patriotyczne. Miejsce to wzmacnia ducha narodu polskiego. Wyjątkowość tej szkoły dla dorosłych polega na tym, że oprócz wysokiej jakości kształcenia prężnie działa w dziedzinie kultury. W szkole działa Koło Teatralne Słuchaczy, Izba Regionalna, Biblioteka, świetlica – Słuchacze mają możliwość czekania na zajęcia w przyjemnym otoczeniu książek i przedmiotów rękodzielniczych wytwarzanych na zajęciach praktycznych. Szkoła organizuję cyklicznie następujące wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Ziemi, Konferencja Pozytywnej Edukacji, Powszechnie Dyktando Szkół „Edukacja”, Wiosenne Święto Szkól „Edukacja”, Dni Zdrowia Szkół „Edukacja”, Noc Muzeów, Narodowe Czytanie Szkół „Edukacja”. Szkoła wychodzi z wizytami studyjnymi do Domów Opieki Domów Senior Plus.
- Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie powstało w 1919 r. Jest to samorządowa instytucja kultury, która realizuje zadania statutowe w zakresie gromadzenia i trwalej ochrony dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym. Miejsce z klimatem tworzą obiekty – budynki, często wpisane do rejestru zabytków oraz działania organizowane w terenie, a także w muzealnej przestrzeni. Muzeum funkcjonuje w 4 budynkach: w kolegium pijarów, w drukarni „Zwierciadło”, w kamienicy mieszczańskiej, w cerkwi pounickiej św. Mikołaja. Muzealna oferta realizowana przez działy merytoryczne przygotowana jest w oparciu o dziedzictwo przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Prezentacjom wystawienniczym towarzyszą bogate działania edukacyjne- lekcje muzealne, warsztaty, wykłady. Dużym zainteresowanie cieszą się zajęcia terenowe, a ich odbiorcami są osoby w różnym wieku. Trwałym efektem rzeczowym działalności Muzeum są wydawnictwa w postaci katalogów, folderów, informatorów, kart pracy.
- Agroturystyka „Lawendowe gospodarstwo” w Uhrze znajduję się 8 km od Chełma w miejscowości Uher. Dom gościnny powstał w XIX wiecznych czworakach dworskich, z poszanowaniem dawnego charakteru zabytkowego obiektu w otoczeniu ogrodu kwiatowego i wieloletnich nasadzeń. Ogród ma tradycyjny, wiejski charakter, harmonizujący z architekturą i otoczeniem wiejskim. Zabytkowy obiekt został odnowiony zgodnie z pierwotnym wyglądem. Budynek zbudowany jest z miejscowego materiału – opoki i cegły. Gospodarstwo prowadzone jest przez artystę plastyka, dlatego we wnętrzach królują obrazy właścicielki. Wszystko razem sprawia, że “Lawendowe gospodarstwo” to miejsce wyjątkowe i klimatyczne.
- Galeria autorska i Dom spotkań STARY MŁYN w Uhrze. STARY MŁYN w Uhrze z I połowy XIX wieku zanim popadł w ruinę w latach 80. pełnił funkcję lamusa dworskiego a następnie młyna napędzanego silnikiem diesla. Przez kolejne 20 lat Oganes Kazarian krok po kroku dźwigał z ruin, usuwał przeróbki służące młynowi, zabezpieczał, odnawiał, adoptował czterokondygnacyjny zabytek na miejsce urokliwe i niepowtarzalne. Dzisiaj to przestrzeń wystawiennicza, klimatyczne piwnice w czerwonej cegle, dwie sali do spotkań okolicznościowych, altany i pokoje noclegowe. Położony nieco na uboczu, 8 km od Chełma, ogrodzony, zadrzewiony starodrzewem klimatyczny zabytkowy budynek z trawiastym parkingiem jest miłą odskocznią od sztampy.
- „Szlakiem wojsławickich źródeł i wąwozów” / Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach – w gminie Wojsławice wąwozy, lokalnie zwane „debrami” tworzą rozbudowaną siec, z wieloma odnogami i mniejszymi jarami. Znajdują się tam skupiska ciekawej roślinności: różne gatunki paproci, dwa kasztany jadalne, tulipanowiec amerykański. W wąwozach znajdziemy także ciekawe pomniki przyrody – nisze źródłowe pochodzenia naturalnego: źródła, z którymi często łączą się lokalne legendy, np. o uzdrawiającej mocy źródlanej wody. Te atrakcje przyrodnicze można poznać dzięki wytyczonym ścieżkom edukacyjnym „Wojsławickim wąwozem” w Starym Majdanie oraz „Przy Szurze” w Majdanie Ostrowskim. W poznaniu natury pomocne są tablice edukacyjne: drewniane puzzle, światowid, zegar wiedzy, skocznie w dal. Atrakcje te są godne polecenia dla wszystkich, którzy chcą odpocząć od codziennego zgiełku, poczuć wilgoć mchów i paproci, napić się źródlanej wody.
- Winnica Eco Symfonia powstała w miejscowości Staw na Lubelszczyźnie. Pierwsze nasadzenia miały miejsce w listopadzie 2019 roku. Od samego początku kieruje się zasadami ekologii, które zaimplementowała zarówno w uprawę winorośli jak i proces produkcji wina. Wina powstają naturalnymi, nieprzemysłowymi metodami, przy zastosowaniu nowoczesnej technologii i z ogromną dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Tworzone są tu wina wysokiej jakości, bo tylko dobry produkt osiąga wspaniałe rezultaty i pozwala w pełni celebrować szczególne chwile w naszym życiu. Organizowane są także wydarzenia edukacyjne oraz degustacje, które aktywizują społeczność i budują więź z odbiorcami. Inspiracją jest natomiast życie w harmonii z naturą, która daje poczucie szczęścia i spokoju.
- Gospodarstwo Agroturystyczne „Chutor Deniszczuki” położone jest w Wólce Tarnowskiej (gm. Wierzbica), wśród łąk i lasów Polesia Lubelskiego, na skraju Poleskiego Parku Narodowego oraz Chełmskiego Parku Krajobrazowego. Malownicze położenie oraz bardzo bliskie sąsiedztwo dzikiego, krystalicznie czystego Jeziora Tarnowskiego jest dodatkowym atutem dla szukających ciszy i obcowania z przyrodą. Goście znajdą tutaj spokój i wytchnienie, możliwość odpoczynku na łonie przyrody, z dala od stresu i miejskiego zgiełku. W gospodarstwie prowadzona jest też kuchnia tradycyjna, z wieloma potrawami regionalnymi oraz myśliwska, serwująca np. rosół na bażancie z ziemniakami czy paprykę faszerowaną dziczyzną. Gospodyni oferuje duży wybór dań z ryb i dziczyzny. „Chutor Deniszczuki” to świetne miejsce dla lubiących aktywny wypoczynek (wycieczki rowerowe po Poleskim Parku Narodowym, wędkarstwo, nurkowanie, grzybobranie, możliwość jazdy konnej w zaprzyjaźnionej stadninie). Turyści wypoczywają nad jeziorem, uczestniczą w wybranych warsztatach kulinarnych, rozpoznają i zbierają zioła oraz grzyby. Goście chutoru chętnie pomagają w robieniu przetworów razem z gospodynią. Jako obserwatorzy, uczestniczą także w pracach polowych.
- Muzeum Augusta Zamojskiego w Jabłoniu to miejsce poświęcone pamięci Augusta Zamojskiego wybitnego rzeźbiarza, który urodził się w Jabłoniu (1893-1970) zostało utworzone w 1994 r. nie z nakazu władz, ale z potrzeby serca mieszkańców Jabłonia. Siedzibą Muzeum jest czworak folwarczny. Głównym zadaniem Muzeum jest gromadzenie dokumentacji życia i twórczości artysty a także historii kultury Ziemi Jabłońskiej. Muzeum jest organizatorem lub współorganizatorem wielu wydarzeń kulturalnych związanych historycznie z gminą Jabłoń.
- Stacja UHRUSK zlokalizowana obecnie w granicach Woli Uhruskiej powstała w 1887 r. w związku z budową linii kolejowej Chełm-Brześć i znalazła się na niezabudowanych terenach poza Wolą Uhruską. Obecnie zarówno zespół dworca kolejowego jak i budynek pompowni wody są własnością Gminy Wola Uhruska i stanowią główne atrakcje turystyczne Woli Uhruskiej. W 2023 r. wykonano szereg prac remontowych i modernizacyjnych dworca kolejowego i wieży ciśnień, a 13 kwietnia 2024 r. dokonano symbolicznego otwarcia budynku byłego dworca kolejowego oraz otwarcia w wieży ciśnień wystawy wyrobów Huty Szkła „Nadbużanka”. Budynek byłego dworca kolejowego wykorzystywany jest sporadycznie, głównie na potrzeby dalszego dokumentowania działalności huty szkła „Nadbużanka” oraz Klubu Senior+, ale zostały już podjęte działania mające na celu przekształcenie Gminnego Ośrodku Sportu i Rekreacji w instytucję kultury, której zadaniem będzie m.in. prowadzenie działalności kulturalnej w tym budynku. Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej administruje ośrodkiem wypoczynkowym POMPKA zlokalizowanym obecnie nad starorzeczem Bugu i utworzonym na bazie dawnej stacji pompowej tłoczącej wodę do wieży ciśnień. Ośrodek dysponuje 17 miejscami noclegowymi. Do dyspozycji gości jest aneks kuchenny, grill, miejsce na ognisko, plac zabaw dla najmłodszych. W pobliżu ośrodka znajduje się zadaszona scena oraz strzeżone kąpielisko z plażą i boiskiem do plażowej piłki siatkowej. Istnieje możliwość skorzystania z wypożyczalni sprzętu wodnego. POMPKA to idealne, położone w kameralnym otoczeniu, miejsce zarówno dla rodzin z dziećmi, seniorów, a także dla osób prowadzących aktywny styl życia. Posiada ono niepowtarzalnych klimat, a w połączeniu z zabytkowym zespołem dworca kolejowego stanowi główną atrakcję turystyczną Woli Uhruskiej. W centrum Woli Uhruskiej powstało ogólnodostępne miejsce rekreacji i wypoczynku oraz przywrócono funkcjonalność zabytkowych budynków z przeznaczeniem na prowadzenie w nich działalności kulturalnej. Zapraszamy na stację UHURSK w Woli Uhruskiej by osobiście poczuć klimat tego wyjątkowego miejsca.
Zapraszamy do odwiedzenia każdego z tych wyjątkowych MIEJSC Z KLIMATEM!!!